جلوگیری از ریزش مو | ریزش مو

 

ریزش مو یک مشکل شایع است که هر فردی در طول زندگی خود حد اقل در مراحلی از زندگی ریزش موی سر را تجربه می کند ولی می تواند با جلوگیری از ریزش مو این ریزش را کاهش دهد و یا متوقف کند . تقریبا 85 درصد آقایان تا سن 50 سالگی بخش عمده ای از موهای خود را از دست می هند اگرچه ریزش موی سر ممکن است در 20 سالگی شروع شود .ریزش مو به علات شکستن ساقه مو متفاوت از ریزش مو به علت کاهش رشد مو ها است . در مردان علت عمده ریزش مو ، ریزش موی آندروژنیک یا ریزش مو با الگوی مردانه است که در درمان ریزش مو در مردان به آن پرداخته ایم . ریزش موی آندروژنیک در زنان هم وجود دارد که نسبت به مردان کمتر است . استرس علت شایع دیگر ریزش مو در زنان است که پیش از این در مقاله درمان ریزش مو در زنان نیز توضیحات کافی در مورد ریزش مو در زنان داده شده است .

 

بیماری های تیروئید ، آنمی ( کم خونی ) ، فقر پروتئینی و سطوح پایین ویتامین ها در بدن می توانند ریزش مو را تحریک کنند .

نوع دیگری از ریزش مو ، آلوپسی آره آتا است که در مقاله ریزش موی سکه ای آن را به صورت کامل شرح دادیم و در مقاله درمان ریزش موی سکه ای به درمان آلوپسی آره آتا نیز پرداخته ایم . در این مقاله به جلوگیری از ریزش مو خواهیم پرداخت .

 

جلوگیری از ریزش مو | علت ریزش مو

 

از آنجائیکه انواع مختلفی از پوست سر وجود دارد پیدا کردن علت ریزش مو سخت و دشوار است . شایع ترین علت ریزش مو بیماری های داخلی و یا تغذیه نا صحیح نیست . ریزش موها به ویژه در افراد مستعد از نظر ژنتیکی یکی از علائم بالا رفتن سن و پیر شدن است .بسیاری از مردان و زنان ممکن است در سال های ابتدای دهه سوم و یا چهارم زندگی خود احساس کنند موهایشان کم شده است و یا ریزش مو پیدا کرده اند . بیماری ها ، استرس ، ترومای روحی ، فقر پروتئینی ( علی الخصوص به هنگام رژیم های شدید و سخت ) و تغییرات هورمونی نظیر آنچه در بارداری ، بلوغ و یائسگی دیده می شود می توانند یک ریزش موی قابل برگشت ایجاد کنند .

 

جلوگیری از ریزش مو

 

 

جلوگیری از ریزش مو شامل بهداشت مناسب مو ، استفاده از شامپو ی مناسب ، رژیم غذایی و تغذیه صحیح , استفاده از مدل موهایی است که به فولیکول موهایتان فشار وارد نکند . کشیدن سیگار نیز ریزش مو در مردان را تسریع می کند پس اگر به دنبال دلیل دیگری برای کنار گذاشتن سیگار می گردید آن را پیدا کردید !  آزمایش های لازم برای جلوگیری از ریزش مو شامل آزمایش کامل سلول های خون یا CBC ، تست های تیروئیدی ، سطح آهن خون و ویتامین B می باشد . بهتر است به محض اینکه احساس کردید موهایتان شروع به ریزش نموده است که البته منظور افزایش ریزش مو هاست چرا که در حالت عادی نیز روزانه شما موهای نشبتا زیادی را از دست می دهید  باید به پزشک مراجعه کنید تا ارزیابی های اولیه صورت گیرد . دقت کنید در حال حاضر به جز کاشت مو ، عملا درمان 100 درصدی برای ریزش مو وجود ندارد و بهترین درمان ریزش مو جلوگیری از ریزش مو به ویژه در ابتدای شروع ریزش مو ها است . 

 

جلوگیری از ریزش مو | درمان ریزش مو

 

درمان ریزش مو با ماینوکسیدیل

 

درمان ریزش مو مقوله ای است که بسیاری از سوالات مراجعین را تشکیل می دهد . درمان اثبات شده ریزش مو شامل ماینوکسیدیل و فیناستراید 1 میلی گرم است . نکته مهمی که در درمان ریزش مو با ماینوکسیدیل وجود دارد این است که ماینوکسیدیل در ابتدا ممکن است ریزش موی سر را تشدید کند ( ظرف 6 ماه اول استفاده ) و پس از آن است که اثرات خود را نشان خواهد داد . بنابر این اگر از ماینوکسیدیل بر حسب تجویز پزشک استفاده نمودید و موهایتان شروع به ریزش نمود نگران نباشید . نکته دیگری که در استفاده از ماینوکسیدیل وجود دارد این است که تا زمانی که ماینوکسیدیل استفاده نمایید موهایتان تقویت خواهد شد ولی به محض کنار گذاشتن ماینوکسیدیل ریزش موهایتان شروع خواهد شد و به سطح قبلی باز خواهد گشت . بنا بر این فراموش نکنید که استفاده از آن را ادامه دهید . سومین نکته در ماینوکسیدیل احتمال افت فشار خون است که البته بسیار نادر است و تنها اندکی ممکن است فشار خونتان را کاهش دهد .

 

درمان ریزش مو با فیناستراید

 

فیناستراید که به نام های پروپشیا ( propecia آمریکایی ) و فینپشیا ( Finpecia هندی ) نیز شناخته می شود داروی موثری در درمان ریزش مو است . فیناستراید 1 میلی گرمی دارویی ایمن است که بهتر است از زمانی که احساس نمودید موهایتان شروع به ریزش کرده است تحت نظر پزشک آن را مصرف نمایید . بر خلاف ماینوکسیدیل ، قطع فیناستراید موهایتان را در سطح فعلی حفظ خواهد نمود و حداقل به سطح قبلی باز نخواهد گرداند  . فیناستراید را تنها زمانی که همسرتان باردار است باید قطع نمایید .

 

 درمان ریزش مو با لوسیون ها و شامپو ها

 

شامپو ها و لوسیون های بسیاری وجود دارند که به درمان ریزش مو کمک می کنند و می توانید با استفاده از این محصولات به درمان ریزش موی خود کمک کنید .