درمان کراتوز پیلار یا پیلاریس کراتوزیس

 

در مقاله قبل به بررسی بیماری کراتوز پیلار پرداختیم و علت ها و علائم کراتوز پیلاریس را بررسی کردیم . حال در این مقاله قصد داریم به بررسی درمان های کراتوز پیلار بپردازیم . همان طور که گفته شد کراتوز پیلار به مرور زمان و با افزایش سن معمولا بهبود خواهد یافت ولی چنانچه در حال حاضر به آن مبتلا هستید و قصد دارید ظاهر پوست خود را بهبود ببخشید درمان های زیر می توانند به شما کمک کنند .

 

درمان بیماری کراتوز پیلار

 

درمان کراتوز پیلار با استفاده از مرطوب کننده ها و شوینده های مناسب

در موارد خفیف می توان با استفاده از شوینده های مناسب نظیر شوینده های کرمی یا شوینده های پوست خشک و نیز استفاده از مرطوب کننده های مناسب پوست خشک به درمان کراتوز پیلار پرداخت . استفاده از مرطوب کننده ها و شوینده های مناسب زمان می برد و باید به پوستتان فرصت کافی بدهید تا بهبود یابد .

 

درمان کراتوز پیلار با کرم های لایه بردار

کراتوز پیلار از تجمع بیش از حد کراتین در لایه خارجی پوست ایجاد می شود و بنابر این کرم هایی که سلول های مرده لایه خارجی پوست را بردارند بسیاری کمک کننده خواهند بود . این کرم ها معمولا حاوی آلفاهیدروکسی اسید ها ، بتا هیدروکسی اسید ها و نیز اوره هستند که می توانند به خوبی اقدام به حذف لایه بیرونی سلول های مرده پوست نمایند . آلفا هیدروکسی اسید ها را در مقاله آلفا هیدروکسی اسید ها بررسی نمودیم و می توانید در صفحه محصولات حاوی آلفا هیدروکسی اسید ها تعداد زیادی از این محصولات را مشاهده نمایید . بتاهیدروکسی اسید ها یا محصولات حاوی اسید سالیسیلیک را نیز در مقاله بتاهیدروکسی اسید ها معرفی نموده ایم و می توانید در صفحه محصولات حاوی بتاهیدروکسی اسید ها تعداد بیشتری از آن ها را مشاهده نمایید . این کرم ها ممکن است عوارض موقتی نظیر سوزش پوست ، قرمزی و تحریک پوست را به همراه داشته باشند و در اطفال توصیه نمی گردند .

 

درمان کراتوز پیلار با کرم های جلوگیری کننده از انسداد فولیکول ها

مشتقات ویتامین A یا همان رتینوئید ها که در مقاله رتینول ، ترتینوئین و رتینوئید ها به آن ها پرداخته ایم معمولا با افزایش زاد و ولد سلول ها و جلوگیری از انسداد فولیکول های مو به درمان کراتوز پیلار کمک می کنند . در صفحه محصولات حاوی رتینوئید ها می توانید با رتینوئیدهای موضعی آشنا شوید . این محصولات هم می توانند به تحریک پوست و سوزش و قرمزی پوست منجر شوند و نیز کمی پوست را خشک کنند . همچنین اگر باردار هستید بهتر است از این محصولات اجتناب نمایید و درمان را به پس از اتمام بارداری به تاخیر بیاندازید .

 

درمان کراتوز پیلار 

 

درمان کراتوز پیلار با لیزر یا آی پی ال

اگر به مرطوب کننده ها و کرم ها و شوینده های کرمی پاسخ خوبی ندادید می توانید تحت نظر پزشک از لیزر یا آی پی ال استفاده کنید که به چند طریق می تواند به درمان شما کمک کند . اول اینکه می توانید با لیزر مو های زائد و کاهش رشد موها از شدت علائم بکاهید ، همچنین لیزر می تواند در بهبود لک های قهوه ای و نیز بهبود بافت پوست به شما کمک کند .