کراتوز پیلار یا پیلاریس کراتوزیس چیست ؟

 

کراتوز پیلار یا Keratosis Pilaris یک اختلال پوستی شایع و خوش خیم است که بیشتر در بالغین رخ می دهد که به شکل پچ ها یا ضایعات پوستی خشک همراه با جوش های ریز در پوست به ویژه نواحی بازو ها و ساق پا و نیز باسن و گونه ها دیده می شود . کراتوز پیلار در واقع یک نوعی از پوست قلمداد می شود که قابل پیش گیری و درمان نیست ولی قابل بهبودی است و فرد مبتلا می تواند با استفاده از برخی محصولات پوستی ظاهر آن را بهبود ببخشد . کراتوز پیلار معمولا با افزایش سن بهبود می یابد و از 30 سالگی به تدریج محو خواهد شد . در این مقاله به بررسی کراتوز پیلار خواهیم پرداخت و درمان آن را در مقاله بعدی تحت عنوان درمان کراتوز پیلار شرح خواهیم داد .

 

کراتوز پیلار یا پیلاریس کراتوزیس چیست

 

علائم و نشانه های کراتوز پیلار :

 

کراتوز پیلار ممکن است در هر سنی رخ دهد ولی در نوجوانان به ویژه دختر ها بیشتر دیده می شود و در بلوغ تشدید می شود و با رسیدن سن یه 30 سال رفته رفته محو می گردد .

- جوش های ریز بدون درد به ویژه در ناحیه بازو ها ، ساق پا ، باسن و گونه ها . این جوش های ریز معمولا در اطراف فولیکول های مو در نواحی ذکر شده پدید می آیند .

-پوست موضع معمولا خشک است

-خارش دارد

-با تغییرات فصلی شدت آن تغییر می کند ، در فصول خشک بدتر می شود و در فصول مرطوب کمی بهتر می شود .بنابر این در زمستان و مناطق خشک شدت پیدا می کند .

-پوست نمای کاغذ سنباده پیدا می کند Goose flesh یا حالتی مشابه زمانی که موها سیخ می شود Sand paper و یا حتی نمای پوست مرغی یا Chicken Skin پیدا می کند .

-کراتوز پیلاریس در افراد مبتلا به درماتیت آتوپیک و افراد دارای پوست خشک بیشتر دیده می شود .

-جوش های ریز به رنگ های مختلفی ممکن است دیده شود از همرنگ پوست تا سفید ، قرمز و حتی قهوه ای ( در پوست های تیره )

-کراتوز پیلار مسری نیست !

 

کراتوز پیلار یا پیلاریس کراتوزیس چیست

کراتوز پیلار

 

علت های کراتوز پیلار

 

همانند بسیاری از بیماری های دیگر ، علت اصلی کراتوز پیلار ناشناخته مانده است ولی به نظر می رسد این علت سبب اختلال در فرآیند کراتینه کردن پوست شده و منجر به هایپرکراتینیزاسیون پوست می گردد . کراتین در واقع پروتئینی است که در لایه خارجی پوست به وفور یافت می شود و از پوست در برابر آسیب های محیطی و عفونت ها محافظت می کند . همان طور که اشاره شد در افراد دارای پوست خشک و افراد مبتلا به درماتیت آتوپیک بیشتر دیده می شود . جوش های ریز در کراتوز پیلار زمانی که کراتین بیش از حد تولید می شود ( معمولا در اطراف فولیکول های مو ) ایجاد می شوند . ضخیم شدن فولیکول مو و حتی مسدود شدن فولیکول مو ، اتساع عروق ناحیه فوقانی پوست ، قرمز شدن پوست در موضع مبتلا از دیگر نشانه های کراتوز پیلار می باشد . در مقاله بعد به بررسی درمان بیماری کراتوز پیلار خواهیم پرداخت .

 

 کراتوز پیلار یا پیلاریس کراتوزیس