درمان بیماری روزاسه یا رزاسه Rosacea

 

در مقاله پیشین به بررسی بیماری روزاسه که رزاسه یا آکنه روزاسه نیز نامیده می شود پرداختیم و علت های مختلف روزاسه را بررسی نمودیم . در این مقاله قصد داریم به بررسی درمان بیماری روزاسه بپردازیم . دقت کنید که بخش عمده ای از درمان روزاسه به اصلاح عادات غذایی مربوط است که عادات غذایی که سبب شعله ور شدن بیماری می شوند را در مقاله روزاسه بررسی نمودیم . درمان روزاسه به معنی کنترل علائم و نشانه هاست و درمان کامل بیماری نظیر بسیاری از بیماری های پوستی دیگر بسیار نادر است . طول دوره درمان بسته به شدت علائم و نشانه ها دارد و معمولا دوره های بهبودی و شعله ور شدن تکرار می گردد . اولین قدم در درمان روزاسه استفاده از یک شوینده مناسب است . شوینده های حاوی سولفا و یا بنزوئیل پراکساید گزینه های مناسبی برای فرد مبتلا محسوب می گردند . ژل شوینده سوتینگ دکتر مورد با دارا بودن AHA و گلیکولیک اسید گزینه مناسبی برای استفاده به عنوان شوینده پوست در افراد مبتلا به روزاسه می باشد .

 

درمان های دارویی بیماری روزاسه

 

درمان های دارویی روزاسه شامل همه درمان هایی است که پزشک برای شما تجویز می کند تا نشانه های روزاسه در پوست شما بهبود یابد و  بستگی به علائم و نشانه ها دارد .

 

درمان بیماری روزاسه با داروهای کاهش دهنده قرمزی پوست صورت :

 

مطالعات اخیر نشان داده است که داروی بریمونیدین Brimonidine یا Mirvaso سبب کاهش قرمزی صورت می گردد . این دارو به صورت ژل بوده و به صورت مالیده می شود و سبب انقباض عروق پوست صورت می گردد . نتایج درمان معمولا پس از 12 ساعت مشهود است . نتایج درمان موقتی است و بنابر این نیاز به استفاده مداوم از ژل بریمونیدین می باشد . دیگر داروهایی که به صورت موضعی می توانند قرمزی پوست صورت را کاهش دهند شامل آزلائیک اسید و مترونیدازول اند . نتایج درمان با این دو دارو معمولا پس از 1 الی دو ماه ظاهر می گردند . ژل هایی نظیر ژل درمانی ریکاوری دکتر مورد با دارا بودن آزلائیک اسید و نیز BHA محصول مناسبی برای درمان بیماری روزاسه محسوب می شود .

 

درمان بیماری روزاسه با آنتی بیوتیک های خوراکی :

آنتی بیوتیک ها همان طور که می دانید می توانند سبب کاهش انواع خاصی از باکتری در سطح پوست گردند ولی احتمالا از طریق کاهش التهاب به درمان آکنه روزاسه کمک می کنند . آنتی بیوتیک هایی نظیر داکس سیکلین می توانند در موارد شدید و همراه با جوش های چرکی به درمان بیماری روزاسه کمک کنند . همچنین آنتی بیوتیک های دیگری نظیر تتراسیکلین ، ماینوسیکلین و .. نیز می توانند به درمان روزاسه کمک کنند .

 

درمان بیماری روزاسه با ترتینوئین ها :

ترتینوئین ها را که رتینول یا ایزوترتینوئین نیز نامیده می شوند پیش از این در مقاله رتینول ، ترتینوئین و رتینوئید ها  بررسی نمودیم . اگر روزاسه بسیار مقاوم به درمان دارید که به سایر درمان ها جواب نمی دهد پزشک شما ممکن است درمان با ایزوترتینوئین خوراکی را به شما پیشنهاد نماید . این دارو در زمان بارداری ممنوعیت مصرف دارد و تنها تحت نظر پزشک مجاز به مصرف آن خواهید بود .

 

درمان بیماری روزاسه با لیزر و باریکه های نور ( IPL )

درمان روزاسه با لیزر و باریکه های نور امروزه بیشتر شده و افراد فراوانی از این درمان ها بهره می برند . اگرچه افراد ممکن است نتوانند درد ناشی از لیزر و احساس ناخوشایند حین آن را به خوبی تحمل کنند ولی استفاده از بی حس کننده های موضعی و یخ تا حد زیادی این ناراحتی ها را کاهش داده است . جلسات درمانی لیزر معمولا با فواصل زمانی 1 ماهه بوده و تعداد جلسات بسته به صلاحدید پزشک بین 6 تا 12 جلسه می تواند باشد . انجام لیزر و IPL بیمه نبوده و بیمه ها عموما هزینه های شما را متقبل نخواهند شد .

 

 

درمان فعال با نور یا فوتو دینامیک تراپی PhotoDynamic Therapy

 

یکی از روش های نسبتا جدید درمان فتو دیننامیک است که در آن ابتدا موضع با محلول های حساس کننده به نور آغشته شده و سپس توسط تابش نور فعال می گردد . لوولان LEVULAN که در واقع همان AminoLevulinic Acid است همراه با نور آبی معمولا بیشتر در درمان آکنه وولگاریس و کراتوز آکتینیک کاربرد دارد ولی می تواند در بیماران مبتلا به روزاسه نیز مورد استفاده قرار گیرد .

 

درمان بیماری روزاسه با پیلینگ شیمیایی

 

پیلینگ شیمیایی به ویژه با گلیکولیک اسید می تواند به صورت 2 تا 5 دقیقه هر 2 الی 4 هفته یک بار انجام گیرد . اگر چه ممکن است سبب خارش و سوزش پوست و نیز حتی شعله ور شدن بیماری در برخی افراد دارای پوست حساس گردد .

 

 

درمان بیماری روزاسه با محافظت از پوست در برابر ضد آفتاب ها

 

یکی از مهم ترین علت های شعله ور شدن بیماری روزاسه نور آفتاب و آسیبی است که خورشید به پوست شما می رساند . ضد آفتاب های فیزیکی ، کلاه لبه دار برای محافظت از پوست افراد دچار به روزاسه الزامی است . این افراد باید از قرار گرفتن در معرض نور خورشید خودداری کنند .