محصولات ویتامین سی معجزه ای برای پوست

 

هنگامی که محصولات ویتامین سی به برنامه مراقبت از پوست روزانه شما راه می یابد ، تحول اساسی در پوست شما ایجاد می کند . محصولات ویتامین سی شامل انواع کرم های ویتامین سی و سرم های ویتامین سی یا کنسانتره های ویتامین سی فواید بیشماری دارند که مهم ترین آن ها یکنواخت کردن سطح پوست شما ، سپر شدن در برابر آلودگی ها در سطح پوست شما ، آبرسانی موثر ، کمک یه درمان لک ها و نیز کمک به جوانسازی و بهبود ظاهر پوست شما می باشد . بهتر است پیش از خواندن ادامه مطلب با کلیک بر روی محصولات ویتامین سی ( ویتامین C )  در بخش محصولات داشته باشید و با انواع مختلف محصولات ویتامین سی آشنایی بیشتری پیدا کنید . همچنین در مقالات بعدی ابتدا در مقاله بهترین سرم ویتامین سی کدام است ؟ بهترین سرم های ویتامین سی را معرفی خواهیم نمود و پس از آن در مقاله بهترین کرم ویتامین سی کدام است ؟ به سراغ بهترین کرم های ویتامین سی خواهیم رفت .

 محصولات ویتامین سی ( ویتامین C )

خواص ویتامین سی در پوست

 

آنتی اکسیدان ها ترکیباتی هستند که با رادیکال های آزاد در سطح پوست مبارزه می کنند و رادیکال های آزاد را خنثی می کنند . رادیکال های آزاد به دنبال آسیب های اکسیداتیو نظیر اشعه های فرابنفش نور خورشید ایجاد می شوند و می توانند به پوست آسیب برسانند و پوست را سریع تر پیر نمایند . اگر چه ویتامین سی نمی توانند همانند SPF از آسیب ناشی از نور خورشید جلوگیری نماید ولی می تواند آن را کاهش دهد .به همین دلیل ویتامین سی موضعی به جلوگیری از سرطان پوست کمک می کند .

ویتامین سی می تواند سبب پایداری کلاژن و حتی تحریک تولید کلاژن گردد و به همین دلیل دارای خواص ضد پیری و آنتی ایجینگ فراوانی می باشد . اگرچه خوردن کلاژن ! کمکی به این کار نخواهد کرد ولی استفاده از محصولات حاوی ویتامین سی می تواند تاثیر بسیار خوبی را در پایداری و تولید کلاژن ایفا نماید .

ویتامین سی می تواند سبب کاهش لک های قهوه ای سطح پوست گردد . ویتامین سی این کار را از طریق کمک به افزایش توانایی ترمیم پوست انجام می دهد . همچنین خواص ضد التهابی ویتامین سی سبب کمک به درمان آکنه و یا روزاسه می گردد .

 

 

اشکال مختلف ویتامین سی موضعی

 

شایع ترین فرم ویتامین سی موجود در محصولات ویتامین C ، آسکوربیک اسید Ascorbic Acid است که به نام L-Ascorbic Acid نیز شناخته می شود که به دلیل داشتن خواص آنتی اکسیدانی قوی یک محصول فوق العاده است که پوست را شاداب و پر انرژی می سازد . یکنواخت سازی سطح پوست و روشن کردن سطح پوست از جمله ویژگی های منحصر به فرد آسکوربیک اسید است . آسکوربیک اسید سریع تر جذب می شود و قوی ترین مشتق موضعی ویتامین سی محسوب می گردد .

سایر فرم های ویتامین سی موجود در محصولات پوستی شامل سدیم آسکوربیل فسفات Sodium Ascorbyl Phosphate ، آسکوربیل پالمیتات Ascorbyl Palmitate ، رتینیل پالمیتات Retinyl Ascorbate ، تتراهگزیل دسیل آسکوربات TetrahexylDecyl Ascorbate ، منیزیوم آسکوربیل فسفات Magnesium Ascorbyl Phosphate و آسکوربیل گلوکوزید Ascorbyl Glucoside می باشد . فرآورده دیگری به نام 3-O ETHYL ASCORBIC ACID نیز اخیرا وارد ترکیبات شده است که هنوز اثرات آن به صورت کامل تایید نشده است .

بهتر است در ماه اول از فرم خالص و قوی ویتامین سی ( L-Ascorbic Acid ) پرهیز کنید و از یک مشتق دیگر با غلظت پایین ( بین 1 تا 3 درصد ) استفاده نمایید و در ماه های بعد به تدریج محصولات قوی تری را استفاده نمایید .

به خاطر داشته باشید نحوه بسته بندی محصولات حاوی ویتامین سی اهمیت بسیاری دارد زیرا این ترکیب به راحتی در معرض هوا و یا نور تجزیه می گردد بنابر این بسته بندی های پمپی یا تیوبی مناسب تر اند و ظروف شیشه ای در باز طول عمر و تاثیر این محصولات را با گذشت زمان کاهش می دهند .

 

درصد های مختلف ویتامین سی موضعی

 

محصولات ویتامین سی مختلف حاوی درصد های متفاوتی از ویتامین سی هستند که معمولا از 1 تا 25 درصد در نوسان است . درصد ویتامین سی موجود در محصولات پوستی همانند یک شمشیر دو لبه است . برای تحریک سنتز کلاژن و شفاف سازی پوست درصد های بالای ویتامین سی مورد نیاز است حال آنکه درصد های بالای ویتامین سی در محصولات پوستی ممکن است سبب تحریک ، قرمزی و سوزش پوست گردد .

 

PH های مختلف و ویتامین سی

 

هر چقدر PH محصول مورد استفاده شما پایین تر باشد حالت اسیدی تر بیشتری دارد . معمولا هرچقدر درصد ویتامین سی به کار رفته در محصول بالاتر باشد برای اینکه نفوذ بیشتر و بهتری به داخل پوست داشته باشد باید PH پایین تر آورده شود ( حدود 3.5 و حتی کمتر از  3.5 ) که البته ممکن است کمی تحریک کننده پوست باشد .

مشتقات مختلف ویتامین سی برای عملکرد خود نیازمند PH های متفاوتی هستند . به عنوان مثال فرم خالص ویتامین سی در محدوده 2 تا 3 فعالیت بهتری دارد ولی سدیم آسکوربیل فسفات در PH مابین 5 تا 7 تاثیر بهتری دارد و به همین دلیل سدیم آسکوربیل فسفات گزینه مناسب تری برای پوست های حساس است .

 

ویتامین سی و انواع پوست

 

تقریبا می توان گفت برخی انواع ویتامین سی مناسب تر نوع پوست خاصی هستند مثلا ویتامین سی به شکل L-Ascorbic Acid که فرم خالص و قوی ویتامین سی است مناسب تر برای پوست های نرمال و چرب می باشد حال آنکه سدیم آسکوربیل فسفات و منیزیوم آسکوربیل فسفات گزینه مناسب تری برای پوست های حساس و خشک محسوب می گردند و پوست را کمتر تحریک می کنند .

 

رنگ محصولات حاوی ویتامین سی

 

بهتر است محصولات ویتامین سی که استفاده می کنید بدون رنگ و یا نهایتا سفید باشند . محصولات ویتامین سی چنانچه بر اثر اکسیداسیون کارآیی خود را از دست بدهند تغییر رنگ می دهند و زرد تر و یا کمی قهوه ای می شوند . شما باید قادر باشید این تغییر رنگ را مشاهده نمایید و به محض تغییر رنگ محصول را دور انداخته و محصول جدیدی خریداری نمایید . برخی تولید کننده ها ممکن است با افزودن رنگدانه به محصولات خود سبب شوند شما نتوانید این تغییر رنگ را تشخیص دهید . پس بهتر است محصولات بی رنگ یا سفید را تهیه نمایید .