میلیا Milia چیست ؟

میلیا ضایعات ریز گنبدی شکلی است که به ویژه بر روی بینی و زیر چشم خصوصا در نوزادان قابل مشاهده است البته میلیا در هر سنی می تواند پدیدار گردد . میلیا قابل پیشگیری نیست و عموما بعد از چند هفته یا چند ماه خودبخود بهبود می یابد . اگر چه در بزرگسالان ممکن است زمان بسیار بیشتری طول بکشد .

 

میلیوم Milium چیست ؟

یک ضایعه سطحی پوست است که معمولا به شکل کیست بسیار کوچک و یا جوش ریز همرنگ پوست ظاهر می شود و عموما حاوی پروتئینی به نام کراتین است . میلیوم ها معمولا در کنار هم دیده می شوند و نام " میلیا " به معنی "میلیوم ها " به آن ها اطلاق می گردد . میلیوم ها معمولا قطر 1 الی 2 میلی متر دارند و همرنگ پوست ، زرد و یا سفید هستند . پوست ناحیه گونه ، زیر چشم ، بینی ، پلک ها ، پیشانی و ققفسه سینه شایع ترین نقاط ابتلا به میلیا محسوب می شوند .

 

انواع میلیا :

 

میلیا به انواع مختلفی تقسیم می گردد . که به شرح زیر هستند .

 

1 - میلیا نوزادی Neonatal Milia

این نوع از میلیا در نوزادان و بعد از تولد دیده می شود . بسیار شایع بوده و بیشتر در حوالی بینی ، پیشانی ، گونه ، کف سر و حتی سقف دهان دیده می شود . به نظر می رسد این نوع از میلیا از غدد عرق که هنوز کاملا بالغ نشده اند منشا می گیرند . تقریبا نصف نوزادان شواهدی از ایم مدل میلیا را نشان می دهند و با توجه به شیوع بالای آن در نوزادان ، یک امر عادی تلقی می گردد و عملا اختلال محسوب نمی شود .

 

2 - میلیا اولیه Primary Milia

شکلی از میلیا است که هم در نوزادان و هم در بالغین ممکن است رخ دهد .

 

3 - میلیا ثانویه Secondary Milia

نوعی از میلیا است که ممکن است در هر سطحی از پوست ایجاد گردد ولی معمولا قبل از آن یک آسیب یا ضربه به پوست آن ناحیه وارد شده است و به دنبال این ضربه ، میلیا ایجاد شده است مثلا ممکن است یک قرمزی یا سوختگی موضعی پوست سبب ایجاد میلیا در آن موضع گردد . با بهبود یافتن پوست در موضع آسیب دیده ، میلیا پدیدار می گردد که تصور می شود به دلیل آسیب دیدن غدد عرق باشد . همچنین می تواند به دنبال استفاده از کورتیکو استروئید های موضعی پدیدار گردد .

 

4 - پلاک میلیا

بسیار نادر بوده و بر روی پلاک های پوستی ایجاد می شود . پلاک های پوستی ضایعات برجسته ملتهب پوستی اند که ممکن است چندین سانتیمتر باشند . بیشتر در خانم های میانسال رخ می دهد و پشت گوش ، روی پلک ، گونه ها شایع ترین نقاط درگیر می باشند .

 

 

علائم میلیا

میلیا تنها اختلالی در ظاهر پوست ایجاد می کند و به غیر از آن هیچ علامت دیگری ندارد . تنها ممکن است گاهی خارش دار شود . در مواردی که پزشک ، در تشخیص قطعی ضایعه دچار شک می شود می تواند از بیوپسی ضایعه استفاده نماید .

 

درمان میلیا Milia

میلیا ضرری برای فرد ندارد و تنها جنبه زیبایی ظاهری ممکن است فرد را ناراحت کند . در بسیاری از موارد به ویژه در نوزادان ، میلیا ظرف دو هفته تا یک ماه خود به خود بهبود می یابد . اگرچه در بزرگسالان ممکن است زمان بهبودی میلیا طولانی تر باشد و یا حتی خودبخود بهبود نیابد . اگر میلیا گسترده باشد درمان های زیر می تواند به فرد کمک کند

 

1 - درمان میلیا با کرایوتراپی

در این روش ضایعات پوست با استفاده از نیتروژن مایع فریز می شوند

 

2 -  درمان میلیا با لیزر

لیزر هایی نظیر فرکشنال به خوبی می توانند به درمان میلیا کمک کنند

 

3 - درمان میلیا با میکرونیدلینگ و میکرودرم ابریژن

در این دو روش معمولا به نوعی لایه برداری پوست انجام می شود ، مخصوصا میکرونیدلینگ که اگر با مزوتراپی نیز همراه گردد نتایج درخشانی به همراه خواهد داشت .

 

4 - درمان میلیا با پیلینگ شیمیایی

لایه برداری پوست با مواد شیمیایی نیز یکی از روش های درمانی میلیا محسوب می شود که البته زمان بیشتری طول خواهد کشید تا این روش اثر خود را نشان دهد .

 

5 -  درمان میلیا با رتینوئید ها

کرم های حاوی رتینول ، ترتینوئین و رتینوئید ها نیز در مواردی می توانند به درمان میلیا کمک کنند

 

6 -  درمان میلیا با آنتی بیوتیک ها

در برخی موارد به تشخیص پزشک آنتی بیوتیک هایی نظیر ماینوسیکلین نیز می توانند در درمان میلیا موثر واقع شوند .