قارچ ناخن یا عفونت قارچی ناخن چیست ؟

 

قارچ ناخن یا عفونت قارچی ناخن ، یک بیماری شایع است و هر فرد به راحتی می تواند به آن مبتلا گردد . اگر این عفونت قارچی در ناخن های پا باشد به راحتی می تواند به سایر ناخن های پا منتقل گردد . اتفاقی که بسیار شایع است . مکان های شایع ابتلا به عفونت قارچی ناخن معمولا اماکن گرم و مرطوب نظیر استخر ها و رختکن هاست . اگر شخص دیگری عفونت قارچی ناخن داشته باشد و پیش از شما در آن مکان با پای برهنه راه رفته باشد ، تنها با راه رفتن بر روی جای پای او می توانید مبتلا به قارچ ناخن گردید . همچنین ، مرطوب نگه داشتن ناخن ها برای مدت طولانی می تواند منجر به ابتلا به قارچ ناخن گردد . برخی افراد زمانیکه از یک جفت کفش یا جوراب عرق کرده برای مدت زیادی استفاده کنند می توانند به قارچ ناخن مبتلا گردند . ناخن های پا اگر مدت زیادی در رطوبت قرار گیرند به راحتی دچار قارچ ناخن می گردند اتفاقی که به وفور در ورزشکاران مشاهده می کنیم . عامل ایجاد کننده قارچ ناخن ، ارگانیسم ها میکروسکوگی ریزی به نام قارچ ها هستند . اگر چه بسیاری از مردم فکر می کنند تنها به صورت فرد به فرد منتقل می شوند ولی این موجودات اط روش های بسیاری می توانند منتقل گردند .

 

قارچ ناخن یا عفونت قارچی ناخن

 

عفونت قارچی ناخن شکل های مختلفی دارد و بسته به نوع قارچ مبتلا کننده می تواند تظاهرات متفاوتی داشته باشد . اغلب این تظاهرات به شکل تغییر رنگ ناخن خواهد بود . این تغییر رنگ معمولا به رنگ سفید است ولی رنگ های زرد ، قهوه ای و سبز نیز می تواند باشد . با شدت یافتن عفونت قارچی ناخن ، ضخامت ناخن افزایش خواهد یافت . همچنین می تواند ناخن را از بسترش جدا نماید . در برخی موارد هم ضخامت ناخن ممکن است کاهش یابد .

زمانی که شما به عفونت قارچی ناخن مبتلا شده اید یکی از این نشانه ها را مشاهده خواهید نمود .

-بخشی از ناخن تغییر رنگ می دهد ، این تغییر رنگ می تواند سفید ، زرد ، سبز و یا قهوه ای باشد . این تغییر رنگ در ابتدا یک نقطه است و به مرور زمان و در صورت عدم درمان می تواند توسعه پیدا کند .

- ضایعات ریزی زیر ناخن تجمع پیدا می کنند

-ناخن از بستر خود جدا می گردد . بنا بر این دیگر کاملا چسبیده به انگشت ها نخواهد بود .

-سطح ناخن ممکن است کمی زبر و خشن گردد .

-با ضعیف شدن اتصال ناخن و بستر ناخن ، ممکن است ناخن ها به راحتی کنده شوند .

-عفونت قارچی ناخن معمولا بدون درد است .

 

قارچ ناخن چیست ؟ درمان قارچ ناخن یا عفونت قارچی ناخن

 

قارچ ناخن یا عفونت قارچی ناخن

 

مبتلا بودن به دیابت و یا نقص ایمنی ، درمان قارچ ناخن و عفونت قارچی ناخن اهمیت بیشتری پیدا می کند . برای این افراد ابتلا به قارچ ناخن می تواند منجر به ایجاد یک زخم شود که بهبود نخواهد یافت . چنین زخم هایی برای افراد دچار نقص ایمنی می تواند تهدید کننده حیات قلمداد گردد .

 

افراد در معرض ریسک بیشتر ابتلا به قارچ ناخن و عفونت قارچی ناخن

 

ورزشکاران

افراد تحت شیمی درمانی

مبتلایان به دیابت

سابقه عفونت قارچی ناخن در گذشته

ناخن آسیب دیده به دنبال ضربه و تروما

پسوریازیس

گردش خون نامناسب

دریافت کننده های عضو

مبتلایان به ایدز و سایر نقص های ایمنی

 

تاثیر سبک زندگی در قارچ ناخن یا عفونت قارچی ناخن

 

موارد زیر تشدید کننده احتمال ابتلا به عفونت قارچی ناخن است

 

کشیدن سیگار

مرطوب بودن و تعریق زیاد پاها در طول روز

سپری کردن زمان زیاد در آب

راه رفتن با پای برهنه در استخر ، باشگاه ها و رختکن ها و سایر اماکن عموی گرم و مرطوب

پوشیدن کفش تنگ

پوشیدن جوراب پلاستیکی

 

 قارچ ناخن چیست ؟ درمان قارچ ناخن یا عفونت قارچی ناخن

 

درمان قارچ ناخن یا عفونت قارچی ناخن

 

معمولا ناخن های دست هر 4-6 ماه رشد کامل می کنند البته ناخن های پا حدود 12 تا 18 ماه طول خواهد کشید تا رشد کامل انجام دهند . در موارد خفیف قارچ ناخن معمولا استفاده از دارو های موضعی می تواند به تنهایی برای درمان قارچ ناخن کفایت کند . سازمان غذا و داروی آمریکا داروهای زیر را برای درمان قارچ ناخن تایید کرده است .

 

  • Amorolfine (ae-moe-roll-fean)
  • Ciclopirox (sic-low-pie-rocks)
  • Efinaconazole (eh-fine-ah-con-ah-zole)
  • Tavaborole (ta-va-bore-ul)

 

اگر شدت بیماری بیشتر باشد و درمان شدیدتری لازم باشد استفاده از ضد قارچ های خوراکی الزامی خواهد بود . درمان دارویی معمولا بعد از 2 ماه در ناخن های دست و بعد از 3 ماه در ناخن های پا تاثیر گذار خواهد بود . داروهای خوراکی تایید شده توسط سازمان غذا و داروی آمریکا به شرح زیر اند :

 

  • Fluconazole (flu-con-ah-zole)
  • Griseofulvin (griz-e-oh-full-vin).
  • Itraconazole (it-rah-con-ah-zole)
  • Terbinafine (ter-bin-ah-fine)

 

درمان قارچ ناخن و عفونت قارچی ناخن با کشیدن ناخن

 

در موارد شدید قارچ ناخن و عفونت قارچی ناخن و زمانی که به دارو جواب خوبی ندهید ممکن است پزشک شما به شما توصیه کند ناخن خود را بکشید که این کار به دو روش جراحی و غیر جراحی ( با مواد شیمیایی حل کننده ناخن ) قابل انجام خواهد بود . پس از آن ، ناخن جدید در خواهد آمد و درمان به خوبی صورت خواهد پذیرفت .