بهترین ضد آفتاب :

 

نسل جدید ضد آفتاب با ترکیبات جدیدی نظیر هلیوپلکس Helioplex ( که برای محافظت بیشتر در برابر UVB  و UVA به وجود آمده است ) در حال ورود به بازار است ولی از میان این همه برند و محصول مختلف ضد آفتاب ، کدام یک بهترین ضدآفتاب برای شماست ؟ برای بسیاری از شما مقایسه کردن دو یا چند ضد آفتاب کاری پیچیده و گیج کننده است و انتخاب یکی از آن ها قطعا شما را به چالش خواهد کشید . اگر چه انتخاب بهترین ضد آفتاب کار مهمی است ولی استفاده درست از ضد آفتاب نیز اهمیت بالایی خواهد داشت و استفاده صحیح از ضد آفتاب حتی امر مهم تری است که بسیاری از ما  آن را به درستی بلد نیستیم . پس پیش از این که به ساحل بروید و یا در معرض آفتاب قرار گیرید این دو اصل را در مورد ضدآفتاب ها یاد بگیرید.

 

بهترین ضد آفتاب کدام است ؟

 

ضد آفتاب ها با دو روش از پوست شما در برابر اشعه های مضر نور خورشید یا  UV یا فرا بنفش محافظت می کنند . برخی از آن ها نور آفتاب را منعکس کرده و بازتاب می دهند و مانع رسیدن آن به پوست شما می شوند و برخی دیگر نور را جذب کرده و مانع رسیدن آن ها به پوست شما خواهند شد . تا چندین سال پیش انتخاب ضدآفتاب مناسب به معنای انتخاب یک ضدآفتاب با فاکتور محافظت در برابر آفتاب یا SPF  بالاتر بود که در واقع نشانگر میزان محافظت آن ضدآفتاب در برابر یک اشعه سرطانزا یعنی همان UVB بود . در واقع تعریف SPF به صورت " میزان محافظت از پوست تنها در برابر اشعه UVB " می باشد .اما مطالعات گسترده نشان داد که اشعه فرابنفش A یا UVA نیز سرطان زا بوده و ریسک سرطان پوست را افزایش می دهد . اما UVA شما را دچار آفتاب سوختگی نخواهد کرد و تنها به پوست شما نفوذ می کند و چین و چروک ایجاد می کند . حتی بر طبق آمار سازمان Environmental Protection Agency تا 90 درصد تغییرات پوست ناشی از افزایش سن توسط قرارگیری در معرض اشعه مضر UVA در سرتاسر زندگی ایجاد می شود .

 

ضد آفتاب های جدید وسیع الطیف :

 

پس با این همه توضیح ، بهترین ضد آفتاب یا به عبارتی مناسب ترین ضد آفتاب برای شما کدام است ؟ طبیعتا شما یک ضد آفتاب وسیع الطیف یا با محافظت چندگانه هم در برابر UVB و هم در برابر UVA می خواهید. محتویات چنین ضدآفتاب وسیع الطیفی معمولا شامل بِنزوفِنون ها ( اکسی بنزن ) ، سینامات ها ( اکتیل متیل سینامات و سینوکسات ) ، سولیسوبنزن ، سالیسیلات ، تیتانیوم دی اکساید ، زینک اکساید ، آووبنزن (پارسول 1789 ) و اِکامسول (مکسوریل اِس ایکس ) است .

 

 

UVA،UVB،UVC ، نحوه تاثیر اشعه خورشید

 

 

بهترین ضد آفتاب برای شما :

 

1 - ضدآفتاب با SPF بیشتر از 15 :

 

SPF یا فاکتور محافظت در برابر UVB نشان می دهد که ضدآفتاب تا چه اندازه در برابر آفتاب سوختگی ناشی از UVB مقاوم است. مثلا اگر شما معمولا ظرف 10 دقیقه در هنگام قرارگیری در آفتاب دچار آفتاب سوختگی می شوید ، استفاده از یک ضدآفتاب با عیار محافظتی در برابر آفتاب یا SPF معادل 15 این زمان را 15 برابر می کند یعنی شما پس از 150 دقیقه قرارگیری در معرض آفتاب ، دچار آفتاب سوختگی خواهید شد .

برای اغلب مردم SPF 15 مناسب است ولی افرادی که پوست حساس تری دارند ، افرادیکه سابقه خانوادگی سرطان پوست دارند و یا سابقه ای از بیماری هایی نظیر لوپوس که حساسیت به نور خورشید را افزایش می دهند دارند باید ضدآفتاب هایی با SPF 30 و بالاتر را در نظر بگیرند .به خاطر داشته باشید هر چه ضدآفتاب SPF بالاتری داشته باشد فایده این افزایش کمتر خواهد بود! بر خلاف نظر شما SPF 30 دو برابر SPF 15 کارآیی یا محافظت در برابر UVB نخواهد داشت ! یک ضدآفتاب با عیار حافظتی یا SPF 15 تقریبا 93 درصد از UVB نور خورشید را فیلتر می کند حال آنکه یک ضد آفتاب با SPF 30 تقریبا 97 درصد از UVB نور آفتاب را فیلتر خواهد کرد ، یعنی تنها یک افزایش خفیف . می توانید بخش ضد آفتاب بر اساس SPF سایت داروخونه را مشاهده نمایید و سه دسته ضد آفتاب با SPF کمتر از 30 ، ضد آفتاب با SPF از 30 تا کمتر از 50 و ضد آفتاب با SPF بیشتر از 50 را مشاهده نمایید

 

 

مقایسه تاثیر ضد آفتاب ها و SPF

 

مقایسه تاثیر ضد آفتاب ها و SPF

 

 

2 - ضد آفتاب دارای محافظت در برابر اشعه UVA :

 

در حال حاضر هیچ معیار دقیقی برای اندازه گیری و مقایسه میزان خوب بودن یک ضد آفتاب در محافظت برابر UVA وجود ندارد .ولی شما می توانید علاوه بر خواندن روی جلد ضد آفتاب و دیدن نام UVA با دقیق شدن در محتویات یک ضد آفتاب به نتایجی در خور توجه برسید :

 

محتویات ضدآفتاب های دارای محافظت در برابر UVA :

 

به دنبال یک ضد آفتاب با محتویات زیر باشید :

اکامسول ECAMSULE ، آووبنزن AVOBENZONE ، اکسی بنزن OXYBENZONE ، دی اکسید تیتانیوم TITANIUM DIOXIDE،سولیسوبنزن SULISOBENZONE و اکسید زینک ZINC OXIDE . هرکدام از این محتویات به پوست شما در محافظت در برابر UVA کمک می کند .

اکامسول :

یک ترکیب جدیدا شناخته شده و تایید شده محافظت کننده در برابر UVA که قیمت نسبتا بالایی نیز دارد .

آووبنزن :

ترکیب جدیدی که ابتدای مقاله گفتیم یعنی هلیوپلکس ،خیلی هم جدید نیست و در واقع ورژن پایدار شده همین آووبنزن است . یکی از حقه های تبلیغاتی در مورد همین آووبنزن و هلیوپلکس است که تقریبا همه برندها اعلام می کنند که از ورژن پایدار شده آووبنزن استفاده می کنند ! تفاوت این دو ورژن در این است که ورژن پایدار شده دیرتر در معرض آفتاب تجزیه می شود ، در حالی که ورژن ناپایدار کمی زودتر تجزیه می شود .

تیتانیوم دی اکساید و زینک اکساید :

گزینه های بسیار ارزان تر محافظت در برابر UVA که از قدیم هم در ترکیبات ضدآفتاب وجود داشته اند.اگرچه در قدیم کمی چهره را بی روح و رنگ پریده می کردند ولی روش های جدید این اشکال را برطرف نموده است.

 

UVA، اشعه فرابنفش ،اشعه مضر آ

 

3 - ضدآفتاب مقاوم در برابر آب و عرق کردن :

 

اگر قصد ورزش کردن یا بودن در آب را دارید ارزش آن را دارد که از یک ضدآفتاب مقاوم در برابر آب و تعریق استفاده نمایید .سازمان غذا و داروی آمریکا یا FDA به ضدآفتابی مقاوم در برابر آب می گوید که پس از 40 دقیقه قرارگیری در آب سطح SPF خود را حفظ کند . خیلی مقاوم در برابر آب یا Very Water Resistant به ضد آفتابی گفته می شود که پس از 80 دقیقه قرارگیری در آب ، سطح SPF خود را حفظ نماید . این ضد آفتاب ها WATER PROOF نیستند و در فواصل زمانی خاص نیاز به تجدید شدن دارند .

 

4 - ضد آفتاب از برندی که دوستش دارید :

 

حتی اگر همه متخصصین یک برند را به شما توصیه کنند ، اگر شما آن برند را دوست نداشته باشید از آن استفاده نخواهید کرد . تجربه شخصی بسیار اهمیت دارد .

 

5 - ضد آفتاب دوست دار کودکان :

 

پوست حساس نوزادان و کودکان به راحتی با محتویات شیمیایی موجود در ضدآفتاب های بزرگسالان تحریک می شود . از خریدن ضدآفتاب هایی حاوی PABA یا PARA AMINO BENZOIC ACID و نیز بنزوفنون ها نظیر دی اکسی بنزن ، اکسی بنزن و سولیسو بنزن برای کودکان و نوزادان خود خودداری کنید . ضدآفتاب های کودکان حاوی ترکیبات کم تر تحریک کننده ای نظیر دی اکسید تیتانیوم و اکسید زینک هستند که بر خلاف ترکیبات شیمیایی آسیبی به پوست نوزادان و کودکان نمی رسانند .

 

ضد آفتاب کودکان

 

6 - ضدآفتاب مناسب پوست حساس و مشکلات پوستی :

 

افرادیکه پوست حساس دارند یا بیماری هایی نظیر روزاسه دارند نیز از استفاده کردن از ضدآفتاب های کودکان یا مشابه کودکان منفعت بیشتری خواهند برد .این افراد نیز مشابه کودکان باید از خریدن ضدآفتاب هایی حاوی PABA یا PARA AMINO BENZOIC ACID و نیز بنزوفنون ها نظیر دی اکسی بنزن ، اکسی بنزن و سولیسو بنزن خودداری کنند .همچنین این افراد نباید از ضدآفتاب های حاوی الکل ، عطر و نگه دارنده ها استفاده نمایند .

 

 

سایر ضد آفتاب ها ممکن است حاوی مرطوب کننده ها و یا سایر ترکیبات مناسب پوست های خشک و یا چرب باشند و تا زمانی که 6 فاکتور توضیح داده شده بالا را رعایت نمایند می توانید یک شانس به آن ها بدهید.

 

 

بخوانید                >           بهترین ضد آفتاب برای پوست چرب

 

 

بخوانید                >           بهترین ضد آفتاب برای پوست خشک

 

 

..................................................................

 

 

این مقاله توسط تیم پزشکی هیات تحریریه داروخونه نگارش شده است ، هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع مطلب توسط وبسایت ها ، مجلات و رسانه ها غیر قانونی بوده و مشمول پیگرد قانونی است . همچنین خوانندگان عزیز می توانند با نوشتن نظرات خود در قسمت نظرات پایین همین صفحه  ، ما را از تجربیات ، سوالات و دیدگاه های خود آگاه کنند .